After class, two of the kids, Lacie and James, spent two more hours with Bowling for Density. The homework is to determine whether a 10 lb, 12 lb, or 14 lb bowling ball will float. The density of water is 1.0 g/cm3. If the bowling ball is less than 1.0 g/cm3, it will float. If the ball's density is greater than 1.0 g/cm3, it will sink. Sounds clear. It isn't.
Bowling balls are 27 inches in circumference. Their weight ranges from 10 lbs. to 16 lbs. These are league specifications. Density is mass/volume. Since the density of water is 1.0 g/cm3, the mass must be in grams and the volume in cm3. The volume of a sphere is here. The first step is convert 27 inches into cm or 68.58 cm.
27 inches = 68.58 cm
Circumference = 2πr
68.58 = 2πr
r = 10.9 cm
V = 4/3πr 3
V = 4/3π(10.9)3
V = 5446.8 cm3
Then one must convert lbs into grams:
453.6 g/lb
10 lb x 453.6 = 4536
Density = mass/volume
4536 g /5446.8 cm3 = 0.83 g/cm3
0.83 g/cm3 is less than the density of water, 1.0 g/cm3. Therefore, a 10 lb bowling bowl will float.
Here are samples of the work remitted.
The D scribbled at the top is my initial. It means that I've entered the grade into Classroom.
No comments:
Post a Comment